Василь Заставний_ЛЕНТА ЗА ЛЕНТОЮ, обробка для гітари Андрія Шилова

Пісня Василя Заставного на вірші Миколи Сорокаліта "ЛЕНТА ЗА ЛЕНТОЮ". Цю пісню дуже любив мій друг, щирий патріот України Дмитро Гринченко, який, на жаль, пішов з життя.
Надзвичайно цікавою є історія народження популярної української патріотичної пісні "О лента за лентою набої подавай…".
Вона створена на Жидачівщині 70 років тому та стала улюбленою для сучасних захисників України, адже й сьогодні підіймає бойовий дух українських бійців на Сході України. Автором слів пісні є Микола Сорокаліта, який народився в с.Вибранівка Жидачівського району Львівської області, дожив до Незалежності України і помер 30 вересня 1995 року в райцентрі Миколаїв на Львівщині. Він, вихованець «Просвіти», зріс на традиціях української героїки. Відмовившись зректися своєї національності та перенести
метрику з церкви до костелу, був змушений залишити п’ятий клас державної математично-природничої гімназії у Львові. Після цього поринув у громадську роботу. В 19 років був ув’язнений за розповсюдження націоналістичних листівок. Через півтора року вийшовши на волю, став членом ОУН. Потім його кілька разів заарештовували, а в 1939 році поляки запроторили до страшної в’язниці в Березі Картузькій, з якої вийшов після розгрому Польщі. Був у підпіллі. В 1941 році проголошував Акт відновлення Української держави на Жидачівщині (Вибранівці, Бринцях Загірних). Уник гестапівського арешту і з’явився в УПА під псевдом
«Люлька». Писав вірші.
З розповіді Сорокаліти стала відома історія виникнення пісні, зокрема й про те, що мелодію до тексту підібрав кущовий
провідник Василь Заставний ("Шершень").
Василь Михайлович Заставний народився 1907 року у
с. Чижичах Жидачівського району Львівської області. До Організації Українських Націоналістів вступив у 30-х роках ХХ століття. З приходом радянської влади у 1944 році став кущовим провідником ОУН, керуючи підпільною роботою на території кількох сіл тодішнього Новострілищанського району. Заставний двічі Лицар Бронзового Хреста за заслуги перед УПА.
Якось повстанцям стало відомо, що окупанти мають намір передислокувати районний центр з Нових Стрілищ у Вибранівку з метою блокування і знищення воїнів УПА. Туди прибули 100 емгебістів. Повстанський провідник вирішив не допустити здійснення цього наміру. В боївці Сорокаліти залишилось лише десять осіб і стільки ж налічувалось у групі самооборони. Їхня несподівана вечірня атака була настільки успішною, що ворог лише хаотично відстрілювався. У цьому бою вдало діяв юнак-кулеметник «Смерека». Уміло маневруючи, він поливав окупантів свинцевим вогнем. Блискуча операція зірвала намір ворога. Саме тоді підлеглий Заставному самооборонний кущовий відділ та боївка служби безпеки, якою командував М. Сорокаліта, провели бій з енкаведистами, який надихнув до написання пісні. На постою в лісі біля с. Дев’ятники Жидачівського району М. Сорокаліта написав текст, до якого В. Заставний підібрав мелодію.
Одним із перших випадків виконання цієї пісні зафіксовано 28 квітня 1945 року в бою біля с.Радванці Радехівського району Львівської області, коли кулеметник Антін Шарко -"Гірка" та його амуніційний Володимир Башко-"Цимрина" під час ворожих атак почали співати. Слова підхопили інші повстанці й відбили ворога, а відтак успішно прорвалися з оточення. Згодом "Гірка" за героїчну поставу в цьому бою, за підняття бойового духу піснею "Лента за лентою", а також за інші вчинки був нагороджений Срібним Хрестом бойової заслуги 2 класу. У подальшому, в одному з численних боїв тяжко поранений М. Сорокаліта знепритомнів і потрапив до рук емгебістів. Пережив страшні тортури. Був засуджений до кари смерті, потім заміненої на 25-річну каторгу. Термін відбував у концтаборах Кінгіру, на мідних рудниках в Джезказгані, де готував повстання. Втративши здоров’я, в 1957 р. визнаний нездатним до праці. Йому скоротили термін ув’язнення, і він повернувся в Україну. Переїхав у місто Миколаїв на Львівщині.
==============================================
The song composed by Vasyl Zastavnyi on the verses of Mykola Sorokalita "GIVE BANDOLIER ONE BY ONE". My good friend,
a big patriot of Ukraine Dmytro Grinchenko, who unfortunately passed away so early, loved this song very much.

#VasylZastavnyi #MykolaSorokalita #ЛентаЗаЛентою #AndreyShilov #BestGuitarArrangements #guitar #classicalguitar
#UkrainianGuitarists #GuitarVirtuosos #UkrainianGuitarMusic #interesno #rare
more
click to rate

Embed  |  225 views

Comments

0 comments